Terapia systemowa- czym się charakteryzuje, kiedy z niej korzystać.

window-327651_1280Klient i terapeuta, czyli kto tu jest ekspertem?

Rola terapeuty systemowego zarówno w pracy indywidualnej jak i rodzinnej polega na zadawaniu pytań, które otwierają klienta na inna perspektywę patrzenia. Takie podejście pozwala na odkrycie własnych potrzeb, wzmocnienie obrazu ,,ja” oraz poszukiwanie takich sposobów rozwiązania problemu jaki dla klienta jest najlepszy. Teoria systemowa zakłada, iż każdy człowiek jest ekspertem samego siebie. To nie terapeuta odnajduje rozwiązanie lecz klient( bądź rodzina, para).
Terapeuta wchodząc w relacje z klientem otwiera się na niego z ciekawością pozbawioną oceny co sprawia, że klient dostrzega inne konteksty swoich zachowań, które wcześniej były dla niego niedostępne . Dzięki temu praca z terapeutą systemowym jest pozbawiona strachu przed oceną, krytyką czy moralizatorstwem. Podczas spotkań metoda pracy jest dostosowana do klienta.

Dlaczego terapia systemowa?

Dość często stykam się z pytaniem klientów „Czy jest sens chodzić na terapię skoro to nie ja mam problem a członek mojej rodziny/ mój partner/ moje dziecko…?”. Terapia systemowa to terapia odnosząca się do całego systemu rodzinnego. Nie oznacza to jednak konieczności uczestnictwa całej rodziny w sesjach terapeutycznych. Niejednokrotnie jest to niemożliwe z różnych względów. Terapia systemowa rozpatruje funkcjonowanie człowieka w kontekście struktury rodziny, tworzonych w niej systemów i podsystemów, które oddziałują na funkcjonowanie jednostki poprzez wynikający z tego konkretny wzorzec wchodzenia w relacje z otoczeniem . W myśl tej zasady każdy członek rodziny oddziałuje na innego i wywiera wpływ na jego zachowanie i funkcjonowanie. Dysfunkcyjny wzorzec komunikacji i wchodzenia w relacje jest najsilniej widoczny w rodzinach objętych problemem uzależnienia. Niemniej jednak wzorce relacji są tworzone w każdej rodzinie. Terapeuta systemowy traktuje każdą rodzinę jako system otwarty, zdolny do samouzdrowienia i samoregulacji właśnie poprzez wpływ choćby jednego z członków rodziny poddającego się terapii.

Niezaprzeczalnie, dla osiągnięcia zamierzonego efektu bardzo ważne, oprócz kompetencji terapeuty, jest zaangażowanie klienta. To właśnie ono pozwala mu na otwarcie się i odkrywanie nieznanych mu dotychczas własnych zasobów. Pozwala to na lepiej zrozumieć własne zachowania, a co za tym idzie- dokonane wybory, podejście do życia i relacje z innymi ludźmi.

Etapy terapii.

Podczas terapii następuje kilka etapów, które przybliżają klienta do upragnionego celu. Na początku terapeuta zadaje pytania, które prowadzą do stworzenia pełnego opisu problemu i jego wpływu na życie klienta. Trudno jest określić czas potrzebny na dotarcie do tych treści. To klient wyznacza tempo w jakim chce pracować, w związku z tym mogą być potrzebne 2, 3 sesje terapeutyczne bądź więcej. Kolejny etap pracy skupia się na nazwaniu i opisaniu wiedzy i umiejętności klienta dzięki którym mógłby sobie poradzić z problemem oraz na określeniu wartości którymi chce się kierować. Ostatni etap pracy, polega na poszukiwaniu sposobów dotarcia do upragnionego celu.

Z praktyki wiem, iż czasami wystarczy jednorazowa konsultacja. Innym razem podczas kilku spotkań udaje się uporządkować i wdrożyć w życie zdobyta wiedzę. Każdy klient jest traktowany przeze mnie bardzo indywidualnie i to on decyduje o kontynuacji bądź zaprzestaniu terapii. W swojej praktyce stosuję wiele metod od rozmowy poprzez rysunek do ustawień rodzinnych.